Prognoza agrometeorologiczna z Poznania (witryna PIAR)
Opis Woj. wielkopolskie Woj. lubuskie Dane obserwacyjne Dane klimatyczne Komentarz

Agrometeorologia jest nauką badającą warunki meteorologiczne i ich wpływ na obiekty i procesy produkcji rolnej, zwłaszcza na wzrost, rozwój i produkcje roślin uprawnych. Zajmuje się wzajemnym oddziaływaniem warunków meteorologicznych i warstwą gleby zajętą przez korzenie roślin.

Zadaniem agrometeorologii jest wspomaganie podejmowania decyzji głównie w zakresie prowadzenia prac polowych i zabiegów agrotechnicznych w celu pełnego wykorzystania sprzyjających warunków pogody i klimatu dla otrzymania wysokich wyników produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Służby agrometeorologiczne opracowują prognozy dotyczące terminów występowania głównych faz rozwojowych roślin uprawnych, zasobów wody w glebie, zasobów ciepła w okresie wegetacji, warunków przezimowania ozimin oraz plonowania roślin uprawnych.

Prognoza na tej stronie przedstawia najbardziej prawdopodobny przebieg warunków pogodowych na obszarze województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Prezentowane wyniki obserwacyjne i pomiarowe określają przebieg wybranych elementów meteorologicznych na wymienionym obszarze.

Prognozy i elementy pomiarowe są aktualizowane codziennie natomiast komentarz rolniczy jest aktualizowany w zależności od terminów zabiegów agrotechnicznych. Materiał przygotowany przez synoptyków IMGW-PIB we współpracy z instytutami i jednostkami wiodącymi w zakresie nauk rolniczych, produkcji rolnej i ochrony roślin.

Prosimy o uwagi i opinie na adres: teleinfo.poznan@imgw.pl

Polecamy również:

Instytut Ochrony Roślin >>>
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa >>>
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin >>>
Tygodnik rolniczy >>>

Prognoza dobowa

Prognoza 3 dniowa

Prognoza 7 dniowa

Ostrzeżenia

Prognoza pogody na obszar woj. wielkopolskiego na dzień 28.07.2014 i noc 28/29.07.2014
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu i wieczorem miejscami wzrastające do dużego, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm.
Temperatura maksymalna od 30°C do 32°C.
Wiatr słaby, południowo-wschodni. W czasie burz porywy do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm.
Temperatura minimalna od 18°C do 20°C.
Wiatr słaby, południowo-wschodni. W czasie burz porywy do 60 km/h.
Prognoza pogody dla obszaru woj. wielkopolskiego na okres 28-30.07.2014
We wtorek pogoda bez istotnych zmian.
W środę burze i przelotne opady deszczu oraz gradu. W czwartek na zachodzie pogodnie i bez opadów. Na wschodzie Wielkopolski jeszcze burze i przelotne opady deszczu.
We wtorek upalnie do 33 st. C. Od środy temperatura maksymalna od 28 st. C na zachodzie do 31 st. C na wschodzie Wielkopolski.
Uśredniona prognoza temperatury maksymalnej i minimalnej oraz opadów.

Prognoza dobowa

Prognoza 3 dniowa

Prognoza 7 dniowa

Ostrzeżenia

Prognoza pogody na obszar woj. lubuskiego na dzień 28.07.2014 i noc 28/29.07.2014
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Po południu i wieczorem miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm.
Temperatura maksymalna od 29°C do 31°C.
Wiatr słaby, południowo-wschodni. W czasie burz porywy do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm.
Temperatura minimalna od 18°C do 20°C.
Wiatr słaby, południowo-wschodni. W czasie burz porywy do 60 km/h.
Prognoza pogody dla obszaru woj. lubuskiego na okres 29-31.07.2014
We wtorek pogoda bez istotnych zmian.
W środę burze i przelotne opady deszczu oraz gradu. W czwartek pogodnie i bez opadów.
We wtorek upalnie do 33 st. C. Od środy temperatura maksymalna 25-27 śt. C
Uśredniona prognoza temperatury maksymalnej i minimalnej oraz opadów.

Wybrane charakterystyki klimatyczne

Przebieg roczny temperatury powietrza [°C] >>> Przebieg średnich miesięcznych
sum opadów atmosferycznych [mm] >>>Wielkopolska

Średnia roczna temperatura
powietrza >>>
Średnia roczna suma opadów atmosferycznych >>>
Średnia liczba dni okresu wegetacyjnego >>> Średnia suma opadów atmosferycznych w okresie
IV - X >>>
Średnie daty ostatnich wiosennych przymrozków >>> Średnie daty pierwszych jesiennych przymrozków >>>
Średnia liczba dni z przymrozkami w okresie IV - X >>>

Prezentowane mapy pochodzą z Atlasu Klimatu województwa wielkopolskiego. Pobieranie,
przetwarzanie i przechowywanie tylko za pisemną zgodą IMGW Oddział w Poznaniu.

Informacja dla rolników na okres 22.07-28.07.2014

Bieżący tydzień na terenie Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej będzie nadal upalny. Lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Warunki pogodowe są bardzo sprzyjające trwającym zbiorom rzepaków i zbóż. Wysokie temperatury przyśpieszają dojrzewanie roślin. Uwzględniając aktualne prognozy, słoneczne dni w pierwszej kolejności należy wykorzystać na zbiór rzepaków, a w następnej kolejności zbóż. Po zbiorze zbóż ozimych, pola przeznaczone pod uprawę rzepaku powinny być jak najszybciej zagospodarowane tzn. zaleca się wykonanie wszystkich przedsiewnych zabiegów uprawowych, takich jak: wapnowanie, nawożenie fosforem i potasem oraz orka. Wykonywane zabiegi mają na celu ograniczenie rozwoju zachwaszczenia i wymieszanie wysianych nawozów z glebą. Aktualne działania rolników powinny sprowadzać się także do lustracji plantacji ziemniaków i buraków cukrowych. Zaleca się wykonanie zabiegów fungicydowych mających na celu ochronę ziemniaków przed zarazą ziemniaczaną, buraków przed chwościkiem buraczanym. Należy być świadomym, że brak ochrony plantacji porażonych przez chwościka buraczanego, może być przyczyną znacznej utraty plonu, która zdaniem specjalistów może dochodzić nawet do 50%.